NEWS Witaj na stronie TOPSPIN Dzierżoniów!
logo-spyn

Opanuj podstawy tenisa stołowego : mini przewodnik po zasadach

Tenis stołowy, często nazywany ping-pongiem, to sport cieszący się popularnością na całym świecie. Jego historia sięga końca XIX wieku, kiedy to zaczęto grać w Anglii. Od tamtego czasu, tenis stołowy rozwinął się w pełnoprawną dyscyplinę sportową, z własnymi turniejami i mistrzostwami.

Wymiary stołu i sprzęt

Tenis stołowy wymaga specjalnie zaprojektowanego stołu o wymiarach 274 cm długości, 152,5 cm szerokości i 76 cm wysokości. Do gry wykorzystuje się specjalne rakietki, które różnią się od tych stosowanych w innych rodzajach tenisa, oraz lekkie, plastikowe piłeczki.

Przebieg meczu w tenisa stołowego

W tenisie stołowym rozgrywa się mecze do 3 lub 4 wygranych setów. Każdy set toczy się do zdobycia 11 punktów, z tym, że gracz musi wygrać co najmniej dwoma punktami przewagi. W przypadku wyniku 10-10, gra toczy się na przewagi. Zmiana podającego następuje po dwóch serwisach, a przy stanie 10-10 – po każdym serwisie. Po każdym secie gracze zmieniają strony, a w ostatnim secie, przy stanie 2:2 lub 3:3, zmiana stron następuje po zdobyciu 5 punktów przez jednego z graczy.

Serwis w tenisie stołowym

Przed rozpoczęciem gry odbywa się losowanie (np. rzut monetą) decydujące, kto zaczyna serwować. Serwis musi być wykonany z otwartej dłoni, a piłka podrzucana pionowo na co najmniej 16 cm. Po uderzeniu, piłka musi odbić się raz na stronie podającego i raz na stronie odbierającego. Jeśli piłka trafi w siatkę podczas serwisu, należy zaserwować ponownie.

Zasady gry w debla w tenisie stołowym

W grze podwójnej (deblowej) obowiązują te same zasady punktacji, co w grze pojedynczej. Serwujący zaczyna zawsze z prawej strony stołu, serwując po przekątnej. Partnerzy uderzają piłeczkę na zmianę. W ostatnim secie, przy stanie 2:2 lub 3:3, następuje zmiana odbierającego po zdobyciu 5 punktów.

Ogólne przepisy tenisa stołowego

Gracze mogą odbijać piłkę tylko raz przed odbiciem przez przeciwnika. Używanie części ciała do odbijania piłki jest zabronione – dozwolone jest jedynie używanie rakietki. Błędy, takie jak nie trafienie piłką na połowę przeciwnika, skutkują przyznaniem punktu przeciwnikowi.

Przerwy w meczu

Między setami przewidziana jest przerwa trwająca 1-2 minuty. Dodatkowo, gdy jeden z zawodników uzyska 5 punktów w secie, następuje jednominutowa przerwa.

Tenis stołowy to gra wymagająca szybkości, zręczności i taktyki. Znajomość zasad jest kluczowa dla zrozumienia dynamiki gry i cieszenia się nią, zarówno jako gracz, jak i widz. Te podstawowe zasady i przepisy są fundamentem, na którym każdy miłośnik tenisa stołowego może zbudować swoje umiejętności.